Гуманітарне розмінування в Україні: що це та як до нього долучитися
Від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну ДСНС та Нацполіція вилучили близько 500 тисяч снарядів та вибухонебезпечних предметів. Попри це, розмінування потребують громади щонайменше 10 областей країни, а близько 30% усієї території залишаються забрудненими вибухонебезпечними предметами.
Гуманітарне розмінування — перший етап відновлення деокупованих територій. Саме про вирішення цієї проблеми говорили експерти на форумі «Безпека критичної інфраструктури та гуманітарна протимінна діяльність», який нещодавно відбувся в Києві.
Джерело: bezpeka.ua
Форум Security 2.0
17 травня 2023 року в Києві проходив форум «Безпека критичної інфраструктури та гуманітарна протимінна діяльність» на майданчику SECURITY 2.0 (виставка «Безпека»). Захід об’єднав професіоналів безпеки з усієї України, які зібралися, щоб вирішити нагальні проблеми відновлення безпеки життєдіяльності, захисту об’єктів критичної інфраструктури, промисловості та енергетики. Зокрема, фахівці обговорили шляхи прискорення процесу розмінування деокупованих територій.
Джерело: bezpeka.ua
На заході відбулися панельні дискусії експертів, презентації сучасних технологій та рішень, а також було представлено обладнання та технології протимінної діяльності та продемонстровані сучасні технічні засоби та устаткування для безпеки, протипожежного та техногенного захисту.
Ми відвідали форум та поспілкувалися з колегами у сфері безпеки. Питання гуманітарного розмінування стоїть досить гостро, тому у цьому матеріалі ми розкажемо детальніше, як долучитися до очищення територій України від вибухонебезпечних предметів.
Джерело: bezpeka.ua
Законодавство в сфері протимінної діяльності
Протимінна діяльність в Україні регулюється, зокрема, такими нормативно-правовими актами:
- Закон України «Про протимінну діяльність в Україні».
- Порядок ведення обліку операторів протимінної діяльності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 року №1150.
У ч. 2 ст. 6 Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» визначені учасники протимінної діяльності, це:
- Національний орган з питань протимінної діяльності;
- уповноважені органи виконавчої влади у сфері протимінної діяльності, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування;
- Центр протимінної діяльності та Центр гуманітарного розмінування;
- оператори протимінної діяльності.
Стаття 7 Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» визначає, що заходи з розмінування можуть виконувати лише фахівці з розмінування. До них є певні вимоги, визначені національними стандартами.
Основні поняття сфери протимінної діяльності
Протимінна діяльність — заходи, які проводяться для збереження національної безпеки та допомагають зменшити соціальний, економічний та екологічний вплив вибухонебезпечних предметів на життя та діяльність людей. Протимінна діяльність відбувається згідно зі Стандартами Міноборони.
Розмінування або гуманітарне розмінування — заходи, які проводять оператори протимінної діяльності з метою ліквідації небезпек, пов’язаних із вибухонебезпечними предметами.
Джерело: Сайт Міноборони України
Операторами протимінної діяльності можуть бути:
- уповноважені підрозділи центральних органів виконавчої влади;
- підприємства;
- установи;
- організації.
Оператори протимінної діяльності можуть мати будь-яку форму власності. Це можуть бути як українські, так і міжнародні та іноземні компанії.
Чим займаються оператори протимінної діяльності:
- проводять нетехнічне та технічне обстеження забруднених територій;
- складають карти розташування вибухонебезпечних предметів;
- виявляють вибухонебезпечні предмети;
- знешкоджують та/або знищують вибухонебезпечні предмети;
- виконують маркування територій;
- займаються підготовкою документації після розмінування;
- надають громадам інформацію щодо протимінної діяльності;
- передають в користування очищенні від вибухонебезпечних предметів території.
Оператори протимінної діяльності залучають до виконання заходів у сфері протимінної діяльності фахівців з розмінування. Це люди, які володіють спеціальними знаннями та навичками, мають відповідну кваліфікацію.
Фахівці з розмінування підлягають обов’язковому особистому страхуванню.
Якщо такі фахівці порушують законодавство у сфері протимінної діяльності, вони несуть за це відповідальність згідно з законодавством.
Хто може фінансувати протимінну діяльність?
Заходи протимінної діяльності можуть оплачуватися з Державного бюджету, з місцевих бюджетів, бюджетів підприємств, установ та організацій, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством. Крім цього, можуть залучатися ресурси донорів: міжнародна технічна допомога, поворотна та безповоротна фінансова допомога міжнародних організацій, благодійна допомога тощо.
Отримані від донорів кошти зараховуються до спеціального фонду державного бюджету. Якщо донори напряму надають фінансові ресурси операторам протимінної діяльності, які не фінансуються державою, то такі кошти не зараховуються до спеціального фонду державного бюджету. Ці кошти оператор використовує згідно напрямкам, погодженим з Національним органом з питань протимінної діяльності.
Замість прямого перерахування коштів донори можуть фінансувати заходи протимінної діяльності в натуральній формі. Це може бути направлення в Україну спеціалістів з розмінування, надання обладнання, матеріалів, засобів для виконання програми протимінної діяльності тощо.
Джерело: Міноборони України
Оператори протимінної діяльності
Оператори протимінної діяльності — це власне виконавці заходів у сфері протимінної діяльності. Це державні або недержавні підприємства, які отримали сертифікат відповідності процесів з протимінної діяльності.
Підприємства, установи або організації не можуть отримувати такий сертифікат, якщо вони:
- розташовані на території офшорних зон;
- зареєстровані на території підсанкційних держав;
- мають походження з держави, визнаної державою-окупантом або державою-агресором щодо України.
Як отримати сертифікат оператора протимінної діяльності?
Сертифікацію операторів та процесів протимінної діяльності здійснюють акредитовані органи з оцінки відповідності (ст. 291 Закону України «Про протимінну діяльність в Україні»). Вони керуються «Системою оцінки відповідності, сертифікації та інспектування протимінної діяльності в Україні». Акредитований орган з оцінки відповідності приймає рішення про сертифікацію (або відмову в сертифікації) оператора та видає сертифікати відповідності.
Сертифікація урядових операторів протимінної діяльності та неурядових/неприбуткових підприємств, установ та організацій здійснюється на безоплатній основі. Але є нюанс: виконання заходів з протимінної діяльності має відповідати їх статутним цілям.
Після того, як компанія чи установа отримує сертифікат відповідності, вона може зареєструватися як оператор протимінної діяльності та буде допущена до проведення робіт та/або надання послуг у сфері протимінної діяльності.
Питаннями функціонування системи оцінки відповідності, сертифікації та інспектування протимінної діяльності в Україні займаються:
- Центр розмінування військової частини А2641.
- Центр протимінної діяльності.
- Міжрегіональний центр гуманітарного розмінування та швидкого реагування ДСНС України.
За сертифікацією необхідно звертатися до цих органів.
Джерело: Сайт Міноборони України
Страхування під час розмінування
Життя та здоров’я фахівців з розмінування, яких оператори протимінної діяльності залучають до виконання робіт з гуманітарного розмінування, на період їхньої участі у виконанні таких робіт підлягають обов’язковому страхуванню.
Мінімальний розмір страхової суми за договором страхування становить двісті п’ятдесят розмірів мінімальної заробітної плати. На червень 2023 року ця сума становить 6700 х 250 = 1 675 000 грн, з липня вона становитиме 8107 х 250 = 2 026 750 грн, з жовтня, відповідно, 8918 х 250 = 2 229 500 грн.
Держава не несе відповідальності за шкоду, заподіяну неправомірними діями оператора протимінної діяльності під час виконання ним робіт з гуманітарного розмінування за замовленням центрального органу виконавчої влади (ст. 31 Закону України «Про протимінну діяльність в Україні»).
Облік операторів протимінної діяльності
Облік операторів протимінної діяльності веде секретаріат Національного органу з питань протимінної діяльності. Він формує та постійного оновлює перелік операторів протимінної діяльності.
Цей перелік ведеться в електронному вигляді та є загальнодоступним. Завдяки цьому інформацію щодо операторів протимінної діяльності можуть отримати всі зацікавлені органи: Національний орган з питань протимінної діяльності, міністерства, центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громади.
До переліку можуть включати операторів протимінної діяльності, які отримали сертифікат та мають ресурси для виконання процесів і надання послуг у сфері протимінної діяльності.
Джерело: Сайт Міноборони України
Як потрапити до переліку операторів протимінної діяльності?
Власне компанії, окрім найму фахівців, придбання обладнання та отримання сертифіката, нічого самостійно робити не треба. Протягом 5 робочих днів після видачі оператору протимінної діяльності сертифіката акредитований орган з оцінки відповідності надсилає секретаріатові Національного органу з питань протимінної діяльності повідомлення в електронній формі про сертифікацію оператора. У повідомленні вказується:
- найменування оператора протимінної діяльності;
- код згідно з ЄДРПОУ;
- адреса для листування;
- контактні дані: номер телефону/телефаксу, адреса електронної пошти;
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника;
- назва процесу протимінної діяльності;
- дата видачі сертифіката відповідності;
- строк дії сертифіката відповідності.
Протягом п’яти робочих днів після отримання повідомлення про сертифікацію оператора секретаріат включає відомості про оператора до переліку та оприлюднює їх на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади.
Якщо дія одного або кількох сертифікатів тимчасово припиняється, у відомостях про оператора в переліку робиться відповідний запис «тимчасово припинено з ___ ______ 20___ р.». У разі анулювання сертифіката відповідності оператор протимінної діяльності виключається з переліку.
Джерело: Сайт Міноборони України
Наразі, в Україні діють наступні оператори протимінної діяльності:
- ТОВ «ДЕМІНІНГ СОЛЮШНС».
- ТОВ «ГК ГРУП».
- Благодійна організація «Благодійний фонд “Швейцарський фонд з протимінної діяльності ФСД в Україні”».
- Представництво «ХАЛО ТРАСТ в Україні».
- Представництво Датської Ради у справах біженців в Україні.
- Центр гуманітарного розмінування Дочірнього підприємства Державної компанії «Укрспецекспорт» – Державне підприємство «Укроборонсервіc».
- Громадська організація «Асоціація саперів Україні”.
- ТОВ «ІНТЕРНЕШНЛ ДЕМАЙНІНГ ГРУП».
- Відділ навчання ризикам та взаємодії з громадськістю з питань протимінної діяльності Центру протимінної діяльності.
- Філія NORWEGIAN PEOPLE’S AID в Україні.
- Філія The Mines Advisory Group в Україні.
- Благодійна організація «Благодійний фонд “сучасне село та місто”».
- Департамент з безпеки судноплавства, режимно-секретної роботи та розмінування ТОВ СП «НІБУЛОН».
Джерело: Wikipedia