Information
Search

Як безпечно здійснювати платежі в інтернеті?

Оплата товарів та послуг в інтернеті стала звичною справою. Згідно даних НБУ, у травні-грудні 2022 року, попри військовий стан, ракетний терор та відключення електроенергії, українці активно купували товари та послуги в інтернеті. Онлайн розрахунки становили 27% від усіх безготівкових операцій з платіжними картками та досягли 491 млрд. грн. 

Але чи знаєте ви, як здійснювати онлайн-платежі безпечно? 

Якщо мова йде про покупки товарів в інтернет-магазині, то ви маєте вибір:

  • Замовити доставку з післяплатою та сплатити за товар в поштовому відділенні – зовсім без ризику. 
  • Перевести оплату за реквізитами на рахунок організації – теж відносно безпечно.
  • Замовити доставку кур'єром та розрахуватись з ним – ризик мінімальний. 

Ми не радимо робити оплати на особисту картку магазину, оскільки це означає, що як мінімум, цей магазин працює неофіційно та не сплачує податки, як максимум – ви просто можете не отримати оплачений товар а людина, якій ви особисто перевели кошти фактично нічого вам не винна. 

Що робити, якщо мова йде про оплату послуг або цифрового товару? 

Наприклад, багато сервісів та додатків пропонують безкоштовний доступ на певний період часу, так званий тріал-доступ. Але при цьому сервіс вимагає введення даних вашої платіжної картки. Що робити у цьому випадку? Яку картку вказувати? 

Розкажу цікаву історію з власного досвіду

Я шукала певний додаток на смартфон під свої задачі. Щоб отримати демо-доступ, необхідно було зареєструватись. Раніше я цим додатком не користувалася, але було цікаво спробувати. 

Звичайно, я знала про ризики, тому вдалася до корисного лайфхаку. Я створила віртуальну карту та вказала при реєстрації саме її дані.

Додаток не запустився й не запрацював. Я побачила це, видалила його та забула. Але найцікавіше почалось за кілька днів і продовжується досі. 

Мені почали надходили сповіщення про спроби оплати на різних сайтах. Не часто, приблизно раз на 2-3 дні хтось намагався провести оплату з моєї віртуальної карти на різні суми – від 5 до 50 $.


Але, оскільки грошей на картці не було, то і списання не відбувалось. Сюрприз, шахраї! 


Я заблокувала цю картку, оскільки вже точно не зможу її використовувати. Тим не менш, повідомлення приходять досі, хоча вже минуло 3 місяці. Думаю, що це вже надовго… Але я спокійно спостерігаю, адже мені нічого не загрожує. А от якби я вказала дані реальної картки, то втратила б частину грошей, та ще й картку довелося б змінювати. 

Можна було б порадити вам взагалі ніде не вводити дані картки, але в сучасному житті це не завжди можливо. Тому варто використовувати ті сервіси, які надає банк. І віртуальна картка – це дійсно вдалий інструмент.

Він зручний не тільки як захист від шахраїв. Віртуальною карткою доцільно користуватися, коли вам потрібна картка для певних цілей, наприклад, у випадку, який я описала вище. Гроші на залишку будуть тільки тоді, коли ви цю картку поповните. 

Тому, якщо ви навіть спробуєте якусь підписку, але згодом забудете, що період безкоштовного використання сервісу чи додатка закінчується, нічого страшного не трапиться. Особливо, якщо ви не маєте наміру платити за подальше користування. Ваші гроші та нерви будуть у цілковитій безпеці. 

На додаток, особисто я використовую такі віртуальні картки для розділення різних операцій – це дуже зручно. 

Як відкрити віртуальну карту? 

Дізнайтеся у своєму банку, чи надається така послуга. Я переглянула список найвідоміших українських банків – майже у всіх вона присутня і безкоштовна. До того ж, відкрити можна безліч віртуальних карток під різні потреби, як то кажуть – не виходячи з дому. 

В одному банку я поспілкувалась з цього приводу зі Службою підтримки. Віртуальних карток у них немає, проте, можна встановити динамічний CVV, який буде змінюватись щогодини. 

Так, це не захистить від першого списання: якщо ви вкажете дані, то гроші спишуться. Але надалі шахраї не зможуть використати дані вашої картки. Тому такий варіант захисту при оплаті в інтернеті теж можна використовувати. 

Кілька порад, як бути в безпеці при оплаті в інтернеті

Ми радимо:

  1. Не називати дані карти, пароль онлайн-банкінгу, код з SMS тощо «працівнику банку», яку б причину він не назвав. Краще просто покласти слухавку. Але якщо ви маєте якісь сумніви, можете зателефонувати в банк самостійно, щоб дізнатись, чи дійсно вам телефонував представник банку. 
  2. Якщо вам приходить SMS нібито від банку з проханням негайно зателефонувати на вказаний в SMS номер, то не поспішайте. Краще зателефонуйте на офіційні номери банку та дізнайтесь, в чому справа. Є велика вірогідність, що подібні SMS надсилають шахраї.
  3. Не переходьте за посиланнями з пошти або месенджерів, які ведуть на сайт онлайн-банкінгу чи платіжного сервісу. Заходьте в онлайн-банкінг лише через пряме посилання з офіційного сайту банку або самостійно набирайте адресу в адресному рядку браузера.
  4. Якщо ви щось хочете продати в інтернеті, наприклад, на Olx, то не вказуйте в об'яві свій фінансовий номер телефону – той, за яким вас ідентифікують у банку. Вкажіть альтернативний номер, адже саме на нього будуть телефонувати шахраї – а ви при цьому точно будете знати, що це не ваш банк, адже там ви використовуєте зовсім інший номер.
  5. При продажах не переходьте за посиланнями, які надсилає потенційний покупець. Не вказуйте у такому випадку ні платіжних даних, ні логін/пароль для входу. Це шахрайство! 
  6. Обираючи інтернет-магазин, звертайте увагу на те, чи він офіційний і захищений. Адреса надійного сайту має починатися з «https://». Захищеність сайту також підтверджує «замочок» в адресному рядку. Шахраї часто створюють підроблені сайти, на яких активна тільки головна та платіжна сторінки – так збирають дані вашої картки для подальших шахрайських операцій.
  7. Уважно стежте за тим, яку інформацію вас просять заповнити на сайтах. Ніколи не вводьте ПІН-код своєї банківської картки на веб-сторінках, а також не надсилайте його стороннім особам.
  8. Не публікуйте в інтернеті своїх персональних даних: номер паспорта, водійського посвідчення, номер банківської картки тощо.
  9. Якщо ви помітили підозрілу активність зі своєю карткою та підозрюєте, що хтось дізнався ваш ПІН-код або інші дані, або якщо ви втратили банківську картку – негайно заблокуйте її!
  10. Пам'ятайте, що краще здорова паранойя, ніж втрачені гроші. 

Якщо інформація була корисна, ставте лайк. 

А якщо ви вже все це знаєте – чудово! Але нагадати ніколи не буде зайвим, тому теж ставте лайк.

У разі, якщо у вас є власні лайфхаки – пишіть у коментарях. 



Написати відгук

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре
Популярні Статті
Інструкція по роботі з токенами SecureToken-337
Токени ТОВ «АВТОР» 337 серії є смарт-карти з пластиковим або металевим роз'ємом:SecureToken 337M - з пластиковим USB роз'ємом.SecureToken 337К - з металевим.Crypto Cart 337 - вона відрізняється тільки..
35789
Особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації - що робити
Платники при відправці електронних документів фіскалам (подачі декларації / відправлення податкових на реєстрацію) починаючи з 16 квітня 2019 року стали отримувати квитанції з попередженням про те, що..
29283
Інструкція по роботі з токенами Алмаз-1К, Кристал-1
Токени Інституту Інформаційних Технологій представляють собою смарт-карти в пластиковому або металевим корпусі, умовно їх можна розділити на три моделі: Алмаз-1К в пластиковому або в металевому кор..
18615
Глушилка, джаммер або пригнічувач радіосигналів: що це таке і навіщо воно мені
Все перераховане відноситься до одного пристрою, призначення якого - створити перешкоди для радіоканалу. Інша техніка, яка працює на заглушеній частоті, перестає передавати і приймати сигнали в радіус..
17812